Activiteit

Goudse Librijecafé in het teken van 'Tijd'

vrijdag 17 januari 2025 , 14:00 - 16:00 uur
Streekarchief Midden-Holland | Chocoladefabriek
Illustration

Op vrijdagmiddag 17 januari is de tweede editie van het ‘Librijecafé’ van het Streekarchief Midden-Holland in de Chocoladefabriek. Tijdens deze bijeenkomst staat elke keer een boekhistorisch thema centraal, waarbij een deskundige spreekt en er bijpassende boeken uit de Goudse librijecollectie te bewonderen zijn.

Tijd
Op 17 januari staat het café in het teken van de tijd, in de vorm van almanakken, heiligenkalenders, kronieken, getijdenboeken en koppermaandag. Dr. Jeroen Salman, universitair hoofddocent Vergelijkende Literatuurwetenschap aan de Universiteit Utrecht, geeft deze middag een kort college over almanakken. Aansluitend aan het college tonen de Goudse ‘Librijemeesters’ werken uit de collectie. Zo is het Fasciculus temporum in houdende die cronijcken van oude tijden uit 1480 te zien en de Passionael van de Goudse drukker Gheraert Leeu, eveneens uit 1480.

Koppermaandag
Ook de Drukkerswerkplaats Gouda is tijdens het café van de partij. Op de eerste maandag na Driekoningen is het namelijk traditiegetrouw ‘Koppermaandag’ geweest. De drukkers vervaardigden voor deze dag een zogenoemde Koppermaandagprent met een wens of spreuk. Deze traditie wordt door de Drukkerswerkplaats Gouda in ere gehouden. Naast het bezichtigen van de werkplaats en de hedendaagse koppermaandagprenten, is er ook een negentiende-eeuwse kleine Kopper-almanak uit de librijecollectie te zien. Bovendien is naast de Drukkerswerkplaats de expositie ‘Mooi Marginaal’ te bewonderen.

Het café begint om 14.00 uur in de Steenlandzaal (inloop vanaf 13.30 uur) en verplaatst zich in de loop van de middag naar de eerste en tweede verdieping. De toegang is gratis. U kunt zich vooraf aanmelden voor een e-mail te sturen naar info@samh.nl.

Kosten
Gratis
Doelgroep
Alle volwassenen
Leeftijd
Vanaf 14 jaar
Omschrijving doelgroep 
Voor iedereen die van historische boeken en boekgeschiedenis houdt