Wat is jouw bijdrage aan het bewaren van de vrede en vrijheid?

Op 5 mei 2025 vierde Nederland 80 jaar vrede en vrijheid. Op het Bevrijdingsfestival op GOUDasfalt gingen leden en vrijwilligers van het Platform Samen Duurzaam Gouda in gesprek met bezoekers aan de hand van twee vragen: “Nederland viert vandaag een periode van 80 jaar vrede en vrijheid. Wat moeten we doen om de komen de 80 jaar deze vrede en vrijheid te bewaren?” en “Wat kan jouw bijdrage daaraan zijn?”. De antwoorden werden op briefjes verzameld. Er werden ongeveer 100 gesprekken gevoerd die een gevarieerd beeld schetsen van wat er leeft onder de bezoekers. Een flinke meerderheid van de antwoorden duiden op de behoefte om naar elkaar te luisteren en dialoog te blijven voeren. Dit werd op verschillende manieren verwoord zoals het voortdurend met elkaar in gesprek blijven ook bij meningsverschillen; echt luisteren, niet alleen horen; respect en begrip tonen voor ‘de ander’ die anders denkt of leeft; tolerantie, verdraagzaamheid en het voorkomen van polarisatie als centrale waarden.
Herdenken om het verleden levend te houden (“nooit weer”) wordt belangrijk gevonden, inclusief het doorgeven van bewustzijn dat vrijheid niet vanzelfsprekend is. Een sterk Europa en defensie wordt ook genoemd, we mogen niet naïef zijn, maar veel bezoekers gaven aan “vrede begint bij jezelf” en we moeten verantwoordelijkheid nemen van lokaal tot mondiaal. De invulling van deze verantwoordelijkheid is divers. Het gaat om investeringen in onderwijs, internationale samenwerking (ontwikkelingshulp) en defensie. Ongelijkheid, klimaat, vluchtelingen, technologie en AI kunnen het bewaren van vrede bedreigen of ondermijnen.
Behalve wat “we” als samenleving moeten doen gaven bezoekers ook aan wat zij zelf al doen of kunnen doen. Dit sluit aan op de antwoorden op de eerste vraag. Veel bezoekers zijn zich bewust dat begrip tonen voor elkaar sleutel is om vrede te bewaren, lokaal, nationaal en mondiaal. Rechtvaardigheid en bewust leven is cruciaal, zowel met respect voor elkaar als ook in (consumptie)gedrag, als vrijwilliger (of werk) en in de stembus.
Op het eind van de middag legde Martijn Ceelen van Gouda Bruist verbanden waarbij ook gewezen werd op de rol van waarden in koopgedrag. Onlangs is de productwijzer ‘Just Enough’ gelanceerd die handvaten biedt. Welke producten in een productcategorie scoren goed wat betreft milieu, mensen, dierenwelzijn en meer. De herkomst uit conflictgebieden spelen ook een expliciete rol in de beoordeling.
Een opsomming van alle geschreven antwoorden zijn te lezen op deze webpagina.