Huis van Actief Burgerschap in Gouda
Het staat inmiddels buiten kijf dat veel maatschappelijke problemen alleen maar met werkelijke betrokkenheid van actieve burgers kunnen worden opgelost én dat het actief burgerschap bijdraagt aan een breder maatschappelijk welzijn, verbondenheid en betrokkenheid. Het is belangrijk en het is tijd om het sociale weefsel, de bewonersbeweging en haar rol, positie en functie, verder te verstevigen.
Gouda Bruist is natuurlijk hét voorbeeld van 'actief burgerschap'. We werken al ruim 18 jaar lokaal en ‘van onderop’ aan een bruisender, socialer, duurzamer Gouda. Onze beweging om gemeenschappen te versterken is gelukkig in heel Nederland gaande. Daarom gaan we mee met het landelijke netwerk om overal in Nederland Huizen van Actief Burgerschap te starten. We doen dat op een bijzonder moment: op donderdag 30 oktober 2025, de dag nà de landelijke verkiezingen.
Daarmee groeit de landelijke beweging die laat zien wat er mogelijk is als bewoners samen de handen ineenslaan voor hun buurt, dorp of stad.
Een Huis van Actief Burgerschap (HvAB) is een plek waar actieve bewoners, bewonerscollectieven en partners uit de wijk of stad elkaar ontmoeten en versterken. Burgers werken gelijkwaardig samen met overheid en bedrijfsleven aan maatschappelijke initiatieven. Het is een fysieke én symbolische plek: een herkenbare plek waar de stem van bewoners centraal staat en waar mensen werken aan een sterke, inclusieve en rechtvaardige samenleving. Hier komen mensen met grote netwerken die veel actieve inwoners kennen. Het HvAB is geen hulpverleningspunt of gemeenteloket, maar een platform van en voor actieve inwoners waar kennis, ervaringen en initiatieven samenkomen.
We onderzoeken nog welke fysieke plek dat in Gouda moet gaan worden. Heb je ideeën of wil je actief meedenken en doen?
lees het startdocument en neem contact op met Peterpaul of stuur een mailtje naar gouda@huisvanactiefburgerschap.nl
Inmiddels hebben we ook een Signal groep


Evelien ten Cate
Dolf Taekema
Ikzelf houd op dinsdag 6 januari 20.00 u in de Ajourhoeve een presentatie van het boek Burgerschap van de Belgische professor Patrick Loobuyck. Voor mij is dat een uitmuntend boek, waarin de vrijheden en beperkingen v... lees meer